HAYALLER BOSTON MU DEĞİL Mİ?

Volkan Yıldız, Maraton İp Atlama Guinness Dünya Rekortmeni

Gulsum Ozturk Rustemoglu
19 Nisan, 2021

Şu ünlü Boston Maratonu... Hayaller süsleyen, coşkular yaşatan ama bir o kadar da hüsrana uğratan... 2020 Nisan ayında pandemi nedeniyle koşulmayan ve Ekim 2020'de sanal olarak yapılan Boston Maratonu, net olmasa da tüm dünyada şu sıralarda yine o tatlı telaş ve heyecanı yaratıyor performans maratoncularına.

Türkiye saati ile 20 Nisan 17:00 ile 23 Nisan arası sadece 3 gün sürecek Boston Maraton kayıtları açılacak. Boston Athletic Association (BAA) , 20,000 maratoncu ile (16,000 BQ, 6000 bağış koşucusu) 11 Ekim'de yapmayı planladığı Boston Maratonu kayıtlarını Athlete's Village adlı platform üzerinden yapacak. https://bostonathleticassociation.force.com/s/register

Epey bir soru işaretinin henüz netleşmediği kayıtlarla ilgili net olan şunlar:

  1. Boston Athlete's Village Account'da adı geçen linkle, ücretsiz maratoncu hesabınızı açmak 1. koşul.
  1. Kayıtlar açıldığı an, BQ süresini gerçekleştirmiş herkes kayıt olabilir. (Kayıt olmak Boston'ı 11 Ekim de koşma garantisi olmuyor, diğer aşamaları okuyunuz.)
  1. Kayıt olduğunuzda yurtdışı maratoncuları için $255 kayıt ücretini kredi kartı bilginizi girmek koşuluyla veriyorsunuz. Kayıt ücreti, BOSTON'da koşma hakkını kazanırsanız, yaklaşık kayıtlar kapandıktan 5-10 gün içinde hesabınızdan çekiliyor; eğer BQ olduğunuz halde cut-off a takılıp seçilemezseniz hiçbir ödeme alınmıyor.
  1. Boston'da BQ süreniz yeterli oldu ve seçildiniz, diyelim. Son dakika sakatlık, ailevi, iş, özel meseleler vs. katılamazsanız, Boston asla kayıtınızı bir sonraki seneye ertelemez ve ücret iadesi yapmaz.
  1. Bu sene, ayrıca $25 ekstra bir ücret de, pandemi nedeniyle yapılacak hazırlık ve önlemleri karşılamak amacıyla alınıyor. Yanısıra ilk kez bu sene özel sigorta imkanının sunulacağı, bu sigortanın yarış kayıdını iadeyi karşılayacağı belirtiliyor. Detaylar yarın kayıtlar esnasında netleşecek, bu blog yazıldığı anda sigorta detayları anons edilmemiştir.

Boston Qualified (BQ) oldum, seçilme şansım nedir?

Bu yazının yayınlandığı 19 Nisan 2021 tarihi ile, bu sorunun cevabını şu an kimse veremiyor çünkü pandemi nedeniyle yaklaşık 7-8 bin uluslarasası maratoncunun kaçının BQ olup kayıt için başvuracağı belli değil. Üstelik, uluslararası seyahat kısıtlamaları pandemi nedeniyle halen devam eden ülkeleri de göz önüne alırsak, yarınki kayıtlara yapılacak başvuru tamamen bir muamma. En son 2020 Nisan BQ seçilme süreleri tabloda belirtilmiştir.

BQ Standardları 2020

Nisan 2021'deki Boston Kayıtı Önerileri Nelerdir?

  1. Gerçekten %100 bu sene 11 Ekim'de Boston'ı koşmak istiyorsanız ve BQ olmuşsanız, ve de başka büyük majör yarış hedefiniz yoksa (çünkü bu sene 6 majör maraton da, 6 hafta içinde koşuluyor) kayıtlar açıldığı an kayıt olunuz ve sonucu bekleyiniz. Cut-off limitinin bu sene ne olacağı, daha önce belirtildiği üzere belli değil. Geçen senelerdeki cut-off geçmişi tabloda gösterilmiştir.
  2. Eğer bir başka majör koşacaksanız, ya da 11 Ekim döneminde Amerika seyahatinizi, pasaport, vize vs. tarzı sebepler nedeniyle engelleyecek, emin olmadığınız özel durumlarınız varsa ve Boston'a seyahat ve yarış günü koşma imkanınız az ise, kayıt olmayınız. NEDEN? Kayıt olup seçilseniz ve gelmeseniz dahi: 1. $280 yarış kayıdınız israf olacak. 2. Sizin 1 kayıt nedeniyle bir başka BQ lu maratoncunun BQ havuzuna girmesine mani olmuş olacaksınız.

Özetle... "2021 Ekim'de HAYALİM Boston'ı mutlaka koşmaktır, ama BQ sürem çok az yeterli midir, emin değilim." diyorsanız dahi kayıt olun ve şansınızı deneyin; ama gitmeyeceksiniz denemeyin.

Şimdiden bol şans tüm 2021 Boston hayali kuranlara....

*İngilizce blog yazılarımıza ulaşmak için linki takip edebilirsiniz.

 


Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published